Fransa’dan aldığı koyunlardan yüksek verim aldı

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği azaldığı için, kendi yetiştirdiği koyunlara talebin arttığını belirten Altınkaynak, ”Artık küçükbaş hayvan yetiştiricilik azaldı. Eskisi gibi koyun yetiştiriciliği fazla değil. Bunun için de talep biraz daha çoğaldı. Kurban Bayramı’nda herkes koyuna yöneldi. Biz bölgede tarım işiyle uğraştığımız için tarım ve hayvancılığı bir arada yapmak istedik. İthal ettiğimiz koyundan ciddi randıman sağladık. 100 damızlık koyundan 250 ile 300 kuzu alıyoruz. Bu rakam gerçekten çok iyi bir rakam. Bu işi yapacaksanız sürekli içinde olmanız lazım.” dedi.

Topakkaya beldesinde oturan Ömer Altınkaynak, 6 yıl önce Fransa’dan ithal ettiği ‘Ile de France’ koyunlarının yetiştiriciliğine başladı. Yetiştiricilikte başarılı olan Altınkaynak, her geçen gün koyun sayısını artırdı. 100 koyun ithal ederek yetiştiriciliğe başladıklarını ifade eden Altınkaynak, şunları söyledi:

”İthal olarak getirdiğimiz koyunlar ağırlık olarak et koyunu. 45 günde sirkülasyonu yakalıyor. Biz yemini de kendimiz, tarlalarımızdan üretiyoruz. Koyunlarımız ortalama 85 kilo geliyor. Kuzularımız da 45 gün sonra annesinin ağırlığına yaklaşır ve 60 kiloya geliyor. Üretim yaptığımız koyunları Türkiye’nin bütün illerine gönderiyoruz. Bu tür genelde Aydın, Muğla ve Denizli yöresinde daha çok biliniyor. İç Anadolu insanı ise yaylım olarak bu koyundan verim alamadıklarını düşündükleri için pek yönelmiyor. Biz yönelmelerini tavsiye ederiz. Yaylımda başarı bir koyun. 100 koyun ile başlamıştık. Şu anda 100 anaç koyunla üretimimiz sürüyor. Her yıl sürümüzü gençleştiriyoruz. Yaşlı koyunlarımızı kesime gönderiyoruz. Koyunlarımızda ikiz koyun oranı çok ama genelde 3’üz ve 4’üz kuzu alıyoruz. Bunlar genlerden geliyor. Bir koyun fiyatı 25-30 bin lira arası, koçlar ise 40 ile 60 bin lira arasında. Mandıra da beslememize rağmen etinin hiçbir kokusu olmuyor. Yağ oranı da çok azdır. Biz etinden ve yününden yararlanıyoruz ”dedi.

‘YETİŞTİRİCİLİĞİN AZALMASI SONRASI TALEP ARTTI’

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin azaldığını ifade eden Altınkaynak, “Artık yetiştiricilik azaldı. Eskisi gibi koyun yetiştiriciliği fazla değil. Bunun için de talep biraz daha çoğaldı. Kurban Bayramı’nda herkes koyuna yöneldi. Biz bölgede tarım işi ile uğraştığımız için tarım ve hayvancılığı bir arada yapmak istedik. İthal ettiğimiz koyundan ciddi randıman sağladık. ” diye konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir