Yeni anayasa: TBMM Başkanı Kurtulmuş bu hafta parti gruplarını ziyaret edecek

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, bu hafta parti gruplarına yapacağı ziyaretle yeni anayasa için görüşmelere başlayacak.

Kurtulmuş’un anayasa ve içtüzük değişikliği konusunda ziyaretlerine 30 Nisan Salı günü Meclis’te CHP grubu ile başlaması bekleniyor.

Yeni anayasanın bu hafta içinde gerçekleşmesi planlanan CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmesindeki ana başlıklardan biri olması bekleniyor.

Görüşmede Erdoğan’ın gündeminde yeni anayasanın yer alması beklenirken, Özel’in yargı krizinden ekonomik sorunlara, dış politikadan partisine geçen belediyelerin borçlarına kadar kapsamlı bir dosya ile masaya oturması bekleniyor.

Erdoğan, geçen hafta, “Türkiye’nin yenilikçi ve özgürlükçü bir anayasaya” kavuşması yönünde bir teklifi Özel’e iletebileceklerini açıklamıştı. Özel ise Erdoğan’dan, “öncelikle mevcut anayasaya uyulması” talebinde bulunacağını ifade etmişti.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum’dan yeni anayasa açıklaması

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, “halk iradesinin temel kazanımı” olarak nitelendirdiği başkanlık sisteminin ve “yüzde 50+1 kuralının devam ettirilmesi”nin “halkın demokrasi mücadelesinin kazanımlarının bir gereği” olduğunu söyledi.

Seçimlerde yüzde 50+1 kuralı, geçerli oyların yüzde 50’sinden 1 oy fazlası anlamına geliyor. Model, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle birlikte uygulanmaya başlamıştı.

Uçum, yeni anayasanın ana ilkeleriyle ilgili, “sivil”, “özgürlükçü”, vatandaşlık tanımında “kapsayıcı”, “kişilerin maddi ve manevi varlığı” ile birlikte doğal kaynakları “koruyucu” ve “sosyal politikalara imkan veren” bir anayasa önerilerinde bulundu.

DEM Parti Eş Başkanı Hatimoğulları: Anayasa tartışmalarının iktidarın can simidi olmasına müsaade etmeyeceğiz

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları Türkiye’de yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğu fikrine katıldıklarını ancak bu tartışmaların iktidara “Yenikapı gibi can simidi olmasına” müsaade etmeyeceklerini söyledi.

“Bu mevcut iktidar, mevcut 82 anayasasını dahi uygulamayan bir iktidardır” diyen Hatimoğulları, partisinin anayasa tartışmalarını “toplumla birlikte yapmak üzere” hazırlıklara başladığını belirtti.

DEM Parti Eş Başkanı, Pazar günü partisinin genel merkezinde yaptığı açıklamada, “Toplumun hakiki ihtiyaçları üzerinden anayasa tartışmaları ilerlemelidir. Siyasi partileri aşan en geniş mutabakatı hedefleyen bir anayasa tartışmaları hedeflemeliyiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir